Tepedeki Oasis Eze

Eze Fransa’daki Provence bölgesinin en güzel ortaçağ köylerinden biri, hatta belki en güzeli. En ufak çaba sarfetmeden bizi kendisine hayran bıraktı. Dikkat ederseniz zaten ben gezmeye dünden razı olduğumdan hemen her yerden bir şekilde güzel anılarla ayrılıyorum:) Sıcak bir yaz gününde kıyı şeridini gezerken Eze’de soluklanmak nefes almak gibi, yüzüme çarpan serin bir esinti gibiydi. Gerçi güneş gözlüğünü otelde unutan Sinan için aynı şeyi söyleyemeyebiliriz. Burayı o kadar sevdik ki (ben daha çok), hiç bir yerde çekmediğimiz kadar fotoğraf çektik her bir köşesinde. Bu fotoğrafları zaten yazımda paylaşıyor olacağım sizlerle. Eminim siz de çok güzel kareler yakalayacaksınız denizi kucaklayan bu şirin köyde.

Eze'de biz

Eze’de biz

Tepe'den manzara

Tepeden manzara

Eze sokakları

Taş sokaklar

Eze; Monte Carlo ve Nice arasında, denizden 500 metre yükseklikte ( adeta tırmanıyorsunuz) ve sadece tek bir girişi olan, 14. yüzyıldan kalma bir köy. Daracık sokaklar eski arnavut kaldırımlarıyla döşeli ve nereye baksanız bir sanat galerisi ya da mağara şeklinde küçük butikler, hediyelik eşya dükkanları görüyorsunuz; hatta buralardan el yapımı çok güzel tablolar, ahşap objeler almak mümkün. Biz küçük bir suluboya Eze çizimi alıp çerçevelettirdik, pek de şirin oldu. Bir de eğer parfüm merakınız varsa ücretsiz Fragonard Parfüm Fabrikası turuna katılabilirsiniz. Fransa zaten genel olarak parfümleriyle meşhur, ama burada her yerde bulamayacağınız türden parfümler bulabilirsiniz. Ben hafif dolaşmayı tercih ettiğimden her zamanki gibi magnet ve shot bardağı ikilisiyle yetindim tablonun dışında.

El yapımı tablolar satan mağazalardan biri

Eze'den Kuş BakışıEze’den Kuş Bakışı, Notre Dame de l’Assomption Kilisesi

Eze Botanik Bahçesi

Eze Botanik Bahçesi

eze-heykel

Heykellerden biri

Bu arada köyde çok fazla yemek yenecek restoran ya da atıştırmalık bir şeyler alacak dükkan vs. yok malesef, el yapımı bir biblo gibi adeta burası. O yüzden gelmeden yemek yemenizi şiddetle tavsiye ediyorum, tabi Hotel Chateau’da lüks bir akşam yemeği tercih etmiyorsanız.