salzburg

Gezdiğim Ülkeler

Solo seyahat ederken de sık sık duyduğum bir soruydu; şimdiye kadar hangi ülkelere gittin, kaç ülke gezdin? Bu güne kadar 5 kıtada, 39 ülkede bulundum; sadece bulundum diyebiliyorum çünkü tek bir şehrini görerek bir ülkeyi gezdim demek haksızlık olur. Bir de en çok hangi ülkeleri sevdiğim ve etkilendiğim soruluyor ve her seferinde net cevap veremiyorum çünkü her birinde karşılaştıramayacağım güzellikte bir sürü yer keşfettim.

Hangi Kıtalarda Bulundum?

Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika.

Kuzey Amerika

Yüksek lisansımı Philadelphia’da yaptığım için bol bol yakınlardaki destinasyonları gezme fırsatı buldum. Kuzey Amerika’da ABD, Kanada, Jamaika, Panama, Cayman Adaları ve Meksika’da bulundum.

Güney Amerika

Güney Amerika Asya’dan sonra en sevdiğim coğrafya. Doğası, havası, insanı, kültürüyle gönlümü fethedip tekrar tekrar dönme isteği yaratan bir yer. Seyahat hayallerimde ilk sırada bu kıtayı daha etraflıca gezebilmek var.

Bu kıtada henüz sadece Kolombiya’da, hem de 2 kez bulundum.

Avrupa

Yine öğrencilik yıllarımda gezme fırsatı bulduğum bir kıta daha. Sonrasında iş hayatım süresince de fırsat buldukça keşfetmeye çalıştım. Yakın olduğu zaten ve izin sürelerinden dolayı en çok buralara gidebiliyoruz çalışıyorken. Asya’ya gittikten sonra Avrupa aynı heyecanı ve kültürel zenginliği hissettirmedi bana ama yine de halen çok severek tekrar tekrar gittiğim ülkeler ve şehirler var.

Avrupa kıtasında Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Litvanya, Hollanda, Makedonya, Polonya, Romanya, İskoçya, Slovakya, İspanya, İsveç, İsviçre, Ukrayna ve İngiltere’de bulundum. Şimdilik, neredeyse %50’sini keşfettiğim tek kıta olma özelliği taşıyor:)

Afrika

Hayalimde beni en çok büyüleyeceğini düşündüğüm kıta ama henüz sadece Fas’ta bulundum. Bunda sanırım kendim başımı alıp gidemeyeceğim bir coğrafya olduğunu düşünmemin de etkisi var.

Öte yandan solo seyahat ederken tanıştığım gezginler bana tam tersi çok güzel hikayeler anlattılar ve sanılanın aksine çok da güvende hissettiklerini söylediler. Güney Afrika bu bölgede gitmek istediğim yerlerin başında geliyor.

Translate »