Sofya
GEZİFİLİ'NDEN NOTLAR

Türkiye’den Trenle Gidilebilecek Yurt Dışı Destinasyonları

Trene ilk kez çocukken İngiltere’de gittiğim yaz okulunun gezisi için Hastings’ten Londra’ya giderken binmiştim. Eski, yavaş bir trendi; geçtiğimiz yolların manzarasına kapılıp bir dahaki seferi iple çekmiştim. Bir zamanların en önemli ulaşım yollarından biri olan trenlerin bence hala başka bir büyüsü var. Üstelik hava alanlarındaki yoğunluk, yollarda geçirilen zaman, bitmeyen güvenlik kontrolleri gibi keyif kaçıran etkenler de yok.

Aynı zamanda diğer ulaşım yöntemlerine göre de oldukça güvenli, ucuz, konforlu ve keyifli. Bir kere ayak uzatma mesafesiyle zaten açık ara önde:) Tek kusuru birazcık yavaş olması ama bence bu da yolculuğa başka bir keyif katıyor. Her mevsimde manzaradan ayrı bir tat alıyorsunuz; özellikle kar yağarken ya da sonbaharda kahve ve kızıla bürünmüş ormanları aşarken koltuklara ya da yatağınıza gömülüp dışarıyı seyretmek hatta uyuklamak eşsiz bir duygu.

O zaman en kısa zamanda denemeniz için 2017’den beri hizmet veren yurt dışı tren seferlerine şöyle bir göz atalım beraber. Liste tabiki buradakilerle sınırlı değil, siz bu destinasyonlardan Balkanlar turuna devam edebilirsiniz;

İstanbul-Bükreş (Bosfor Ekspresi):

Bu tren sadece yaz aylarında; Haziran-Ekim arasında hizmet veriyor. 2 ya da 3 kişilik yataklı vagonlarda ya da 4 kişilik kuşetli vagonlarda seyahat edebiliyorsunuz. Trende yiyecek ve içecek servisi yapılmıyor o yüzden buna göre hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim.

Fiyatı Ne Kadar?

Kişi başı tek yön seyahat fiyatı 4 kişilik kuşetli vagonda kişi başı 14 Euro, 6 kişilikte 9,4 Euro. 2 kişilik yataklı vagonda ise kişi başı fiyatı 33 Euro. Tek kişilik yataklı vagon fiyatı ise 77 Euro.

Nereden Kalkıyor, Ne kadar Sürüyor?

Tren Halkalı istasyonundan kalkıyor ve yolculuk yaklaşık 19 saat sürüyor. Hareket saati 21:40; akşam 19:00 gibi de Bükreş’de oluyorsunuz.

İstanbul-Sofya (Sofya Ekspresi):

Bükreş seferleriyle aynı şartlar geçerli. Ben bu yolculuğu keyifle deneyimledim. Özellikle seferin gece olup destinasyona sabah erken saatte varmasından dolayı yolculukta zaman kaybetmemek güzel bir avantaj. Bu yüzden hafta sonu kaçamağı yapmak için de oldukça uygun. Zaten Sofya’yı gezmek için 1-2 gün yeter de artar bile. Bana bu yolculukta en komik gelen ayrıntı gece uyurken kapınızı tıklatıp pasaportlarınızı kontrol ettiklerinde holde pijamalı yolcuların uyku mahmuru bir halde selamlaşmalarıydı.

Sofya ile ilgili izlenim ve önerilerimden bir başka yazımda daha ayrıntılı bahsedeceğim.

sofya treni
İstanbul-Sofya Treni

Fiyatı Ne Kadar?

Kişi başı tek yön seyahat fiyatı 4 kişilik kuşetli vagonda kişi başı 10 Euro, 6 kişilikte 9,4 Euro. 2 kişilik yataklı vagonda ise kişi başı fiyatı 15 Euro. Tek kişilik yataklı vagon fiyatı ise 35 Euro.

Nereden Kalkıyor, Ne kadar Sürüyor?

Tren Halkalı istasyonundan kalkıyor ve yolculuk yaklaşık 19 saat sürüyor. Hareket saati 21:40; sabah 09:00 gibi Sofya’da oluyorsunuz.

sofya
Sofya, Bulgaristan

Bu linkten tren seferleriyle ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »