plankton turu koh rong samloem
KAMBOÇYA

Koh Rong Samloem Adasında Bir Ay

Hem toplamda iki ay süren baştan uca Kamboçya gezimi tek bir yazıya sığdırmak zor olacağından hem de bir ay yaşadığım Koh Rong Samloem adasının kalbimde ayrı bir yeri olduğundan ayrı bir blog yazısını hakedeceğini düşündüm.

Koh Rong Samloem Kamboçya’nın Sihanoukville şehrinin kıyısında, 9 km uzunluğunda ve 4km genişliğinde 300 kişilik bir nüfusa sahip ( evet doğru duydunuz!) minik ama cennet gibi bir ada. Sihanoukvill’den buraya feribotla ulaşmak yaklaşık 50 dk sürüyor. Bir de büyük kardeşi Koh Rong adası var hemen yakınında, ama ben çok turistik olmayan sessiz sakin bir adada yaşamayı deneyimlemek istediğim için Koh Rong Samloem’i tercih ettim. Aslında asıl yapmak istediğim de, turist gibi adanın görülecek yerlerini listeme eklemek değil yavaşlamak, bir yerli gibi yaşamak, yaşam tarzını özümsemekti. Sonucunda 1-2 haftalığına geldiğim adada vizemi uzatıp bir ay kaldım.

saracen bay kamboçya
Saracen Bay, Koh Rong Samloem

Cennet gibi derken aklınıza aktivite ve imkanlar gelmesin çünkü bu adada musluk suyu topraklı akıyor bazen tamamen kesiliyor, sadece bir tane sadece temel ihtiyaçları bulabileceğiniz büyük market var, gece 11’de hayat bitiyor ve benim yaşadığım Saracen Beach kısmında sadece yaya yolları var. Kaldığım oda ise büyük bir yatak, sineklik ve vantilatörden oluşuyordu, ayrıca yarı açıktı. Öte yandan bu beni hiç rahatsız etmedi çünkü her gün uyandığım bembeyaz kumlar ve kristal mavi deniz her şeye değerdi. Bir ay boyunca yalın ayak dolaştığımı da hesaba katarsak hiç fena değil bence:)

sky beach resort koh rong samloem
Sky Bach Resort, Koh Rong Samloem

Daha önceki Solo Seyahat yazımda da bahsettiğim üzere bu adaya ilk gelişim Sky Beach Resort Oteli’nde gönüllü olarak rehberlik yapmamla başladı. Diyeceksiniz ki daha adayı görmeden rehberlik yapmak da neyin nesi:) Tahmin edebileceğiniz üzere uzak doğuda iyi İngilizce iletişim kurabilen çalışanlara ihtiyaç var; benim de görevim hava şartları iyi olduğu sürece hemen her gün düzenlenen tekne turlarına katılıp turistlere rehberlik etmek, dalış öncesi bilgi vermek, bazen de diğer turlarla ilgili sorularını yanıtlamaktı.

Bu turun asıl amacı dalış yapıp resifleri görmek ve gece planktonlarla yüzebilmekti. Bunların dışında akşam yemeklerinde güneşin batışını izlerken bir çok farklı ülkeden insanla tanışıp sohbet etme, bilgi alışverişinde bulunma fırsatı buldum, ki aslında işimin en sevdiğim kısımlarından biri de buydu. Sonrasında da Laguna Resort Otel‘de ücret karşılığında müşteri ilişkileri yöneticisi olarak çalıştım, ve aslında bu da yine tanıştığım insanlar vasıtasıyla oldu.

koh rong samloem
Robinson Cruise, Koh Rong Samloem

Peki gönüllü çalışmak tam olarak ne anlama geliyor?

Gönüllü çalıştığınız yerlerde anlaşmanıza göre değişse de genel olarak size ücretsiz konaklama ve yemek sağlanıyor. Örneğin Kolombiya’da sadece kahvaltı veriliyorken, Kamboçya’da üç öğün otelde yiyebiliyordum. Bunun dışında kaldığım oteldeki diğer çalışanlar ve sahibi olan aile bana her konuda destek oldular, sık sık aile yemeklerine davet edildim, diğer tüm turlarına da ücretsiz katıldım ve hatta bazen arkadaşlarım da bundan yararlandılar.

sky beach resort köpek
Otelin sevimli köpeği Leap

Küçücük bir adada bir ay kalmak sıkıcı olmadı mı?

Her seyahatim genelde koşuşturmalı ve bir çok şey yaparak geçtiği için başlarda adada sıkılacağımı düşünmüştüm ama aslında bunun bir eşiği varmış. Yani bir süre eski alışkanlıklarınızı arasanız da sonrasında keyif almaya başlıyorsunuz. Bir de tabiki bir işim olduğundan boş zamanlarım ve çalıştığım zamanlar arasında güzel bir denge vardı.

sky beach resort teras
Güne başladığım köşe:)

Bunun dışında benim gibi başka ülkelerden gelmiş gezginlerle tanıştım, Türkiye’den gelip buraya yerleşmiş ve iş kurmuş insanlar tanıdım, iş arkadaşlarımla vakit geçirdim; işten çıktığımızda sahilde birşeyler içip bilardo oynuyorduk; oyuna tanımadığımız insanlar da dahil oluyordu ve bazen rekabet kızışıyordu:)

Peki çalışmadığım zamanlarda neler yaptım ve sizin bu adaya yolunuz düşerse neler yapabilirsiniz;

Dalış ve Planktonlar:

Bilmeyenler için, planktonlar suda yaşayan ve akıntılarla hareket edebilen, karanlıkta fosforlu bir ışık yayan ve denizin yıldızlı bir gökyüzü gibi görünmesini sağlayan mikroorganizmalar.

saracen bay koh rong samloem
Koh Rong Samloem

Ülkemizde Antalya’daki Çıralı’da da görebileceğiniz bu eşsiz görsel şöleni ben ilk defa burada deneyimledim. Tura rehberlik ettiğim için zaten her gün açık denizde görüyordum; bir de Laguna Resort Otelin, adanın en ucundaki küçük sahilinde denize açılmadan planktonlarla yüzebiliyorsunuz çünkü adanın bu kısmına neredeyse hiç ışık sızmıyor.

Özetle adada hemen her otelden ya da dalış okulundan planktonları ya da resifleri görmek için şnorkel/dalış turlarına katılabiliyorsunuz.

Güneşin Batışı ve Akşam Koşusu:

Buna değinmeden geçemezdim çünkü neredeyse tüm sekiz ayımın belki en akılda kalıcı anları güneşin doğuşunu ve batışını izlediğim anlardı çünkü şehirde malesef pek mümkün olmuyor.

Koh Rong Samloem’in her gün bıkmadan izlediğim ve dört gözle beklediğim muazzam bir gün batımı manzarası vardı; göğün büründüğü bazen pembe, bazen mor ya da turuncu renkler halen dün gibi hafızamda. Sabahları erken saatte çalıştığımdan spor için gün batmadan önceki saatleri seçiyordum; bazen koyu baştan başa yürüyor bazen de koşuya çıkıyordum.

saracen bay gün batımı
Saracen Bay, Koh Rong Samloem

Sunset Beach:

Adada kalış süresi arttıkça orasını burasını keşfetmeye başlıyorsunuz ve bu noktada ilk trekking gezim Sunset Beach’e oldu. Benim de yaşadığım ve Koh Rong Samloem’in en uzun sahili Saracen Beach’deki tek dalış okulundan sola dönünce önce sizi önce kumdan bir yol sonra da sık sık ormanlar karşılıyor ve yaklaşık 40 dakikada buraya varıyorsunuz, o yüzden aynı zamanda bir trekking gezisi. Yürümek istemezseniz bisiklet kiralamak da mümkün ama yol çok engebeli olduğu için ne kadar keyifli olur bilemiyorum.

koh rong samloem orman
Koh Rong Samloem Jungles

Bu sahilde iki üç bungalov otel dışında bir şey yok ve denizi oldukça dalgalı ama kumlarında uzanmak bile keyif almak için yeterli. İsterseniz otellerin hamaklarını da kullanabiliyorsunuz.

sunset beach koh rong samloem
Sunset Beach, Koh Rong Samloem

Ben buraya arkadaşlarımla geldim ve biraz daha kalalım diye diye hava ormanın içinden dönemeyecek kadar karardığı için biraz bilardo biraz da jenga oynadıktan sonra bungalovların önündeki gölgeliklerden birindeki yastıklarda uyuduk; çünkü üstü kapalı tek alan burasıydı. Sabaha karşı yağmur yağmaya başladığı ve biz de hazırlıksız olduğumuz için çok konforlu değildi belki ama başka türlü “macera” nasıl olur ki?

Lazy Beach:

Lazy Beach’in de oldukça sakin bir atmosferi var ama Sunset Beach’e göre biraz daha popüler. Sahildeki en favori aktivite de tanımadığınız bir kalabalıkla “Petanque” (iki takımla ve 12 metal topla yerde oynanan bir oyun) oynamak.

lazy beach koh rong samloem
Lazy Beach, Koh Rong Samloem

Buraya da Octobussy Bar’ın solundan balta girmemiş ormanları aşarak yine yaklaşık 45 dk’da gidilebiliyor. Yolun üzerinde karşınıza eğlenceli tematik party’leriyle ünlü Jungle Republic Hostel çıkıyor; burada nefeslenip, bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Deniz Feneri ve Military Beach:

Saracen Koyu’nun Dolphin Resort’un bulunduğu ucundaki patikadan yine sık ormanları aşarak 70 dk’lık bir trekking’le deniz fenerine varabiliyorsunuz.

Uzun merdivenleri tırmandıktan sonra fenerin tepesinde sizi 360 derece ve büyüleyici ada manzarası karşılıyor. Burayla ilgili benim aklımda kalan ilk şey rüzgar uğultusu, bana oldukça meditatif gelmişti ve bir kaç dakikalığına adada sadece ben varmışım gibi hissetmiştim.

lighthouse koh rong samloem
Lighthouse (deniz feneri), Koh Rong Samloem

Yolun biraz gerisinden sağa saptığınızda ise yine sessiz bir sahil olan bakir Military Beach’e varıyorsunuz.

M’pai Koyu:

M’pai adanın en gelişmiş yeri; gelişmiş dememin nedeni ise daha fazla konaklama seçeneği olması, marketler ve motorsikletle ulaşım yolları olması; ve aynı zamanda bir balıkçı köyü. İskelenin etrafına yayılmış bungalovlar, hosteller, dükkanlar, restoran ve barlardan oluşuyor. Buraya Saracen’den hızlı feribotla 45 dakikada ve 10 dolara; yavaş olanıyla 1.5 saatte 5 dolara ulaşabilirsiniz.

mpai bay koh rong samloem
M’Pai Bay, Koh Rong Samloem
mpai bay köy koh rong samloem
M’Pai Bay Village, Koh Rong Samloem

Benim rehberlik ettiğim tekne gezisinin duraklarından biri olduğu için ben hemen her gün ücretsiz ziyaret ediyordum.

Buradaki en favori mekanlarım koyun tepesine kısa ve yokuşlu bir yürüyüş sonunda varılabilen The Cliff Hostel’in muhteşem gün batımı ve deniz manzaralı terası ve yine manzarası çok güzel olan The Fishing Hook isimli restorandı. Teras’ta yastıklara uzanıp tropik meyve suyu ya da kokteyl içebiliyorsunuz; The Fishing Hook’da ise cüzi bir fiyat karşılığında açık büfe akşam yemeği sunuluyor ve deniz mahsüllerinden salatalara, tatlılardan makarnalara çok lezzetli Kamboçya mutfağından adeta yok yok menüde.

cliff hostel koh rong samloem
The Cliff Hostel, Koh Rong Samloem

Koh Rong’da Yılbaşı-Police Beach:

Yılbaşı için adadaki seçenekleri araştırdıktan sonra güzel bir değişiklik olacağı sonucuna varıp bir geceliğine Koh Rong adasının yolunu tuttuk. Yol hızlı feribotla yaklaşık 1 saat sürüyor ve tek yön 15 dolar. O kadar dalgalı bir yolculuktu ki normalde beni hiç deniz tutmamasına rağmen sarhoş gibi oldum.

Yılbaşı partisi Police Beach’de olacaktı ve buraya en yakın sahil feribottan indiğimiz White Beach’di o yüzden oteli de burada tuttuk. Fakat adaya varıp otelimize gittiğimizde tüm odaların dolu olduğunu öğrendik; Booking’den ayırttığımız otelin nasıl dolu olduğu hala bir muamma ama bu sayede başka bir macera başlamış oldu.

Police Beach’de şansımızı denemeye karar verdik ve öğrendik ki çadırda konaklama ve party girişinin dahil olduğu bir bilet satın alınabiliyormuş. Bunun üzerine sahildeki barı işleten ve çadırları kiralayanlar da türk çıktı:) Bu da benim biletleri kaybetmeme rağmen içeri alınmamızı sağladı:))

Party dediğim ise elektronik müzik çalan bir dj, ateşle dans gösterileri, yiyecek satan standlar, yıldızlı bir gece, dalga sesi, dans ve sohbet aslında.

Hiç Birşey Yapmamak:

Kulağa kolay geliyor olabilir ama bazı inanlar için çok zordur. Çünkü örneğin benim dinlenme anlayışım hiç birşey yapmadan oturmak değil; belki de bu okul ve iş yaşamından kalan bir alışkanlık.

saracen bay koh rong samloem
Saracen Bay, Koh Rong Samloem

Özellikle de kısa süreliğine böyle cennet gibi bir yere geldiyseniz elinizde bir kitapla kumlara uzanıp keyif yapmadan ve o kumlarda güne veda etmeden buradan ayrılmayın ya da her anınızda farkındalık olsun. Çünkü koşuşturarak bir yerler görme çabası ve bir amaca varma hissi bazen yolun kendisinin aslında başlı başına büyülü bir macera olduğunu kaçırmamıza neden olabiliyor..

Sevgiyle kalın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »