vang vieng zirve
LAOS

Kuzeyden Güneye Laos Günlükleri

Yaklaşık iki ay süren bir zaman dilimini tek bir blog yazısına sığdırmak mümkün olmayacak. O yüzden sizlere önce adım adım Laos’daki duraklarımdan bahsedip sonra bende iz bırakan ve daha uzun kaldığım favori şehirlerle ilgili daha ayrıntılı yazmaya karar verdim.

muang ngoi nehir manzarası
Ou Nehri, Muang Ngoi

Laos solo seyahatim boyunca beni en çok etkileyen ülkeydi. Bunun en önemli nedenlerinden biri Laos’un henüz komşuları gibi turistik ve yolları bol bol aşındırılmış bir ülke olmaması. Bu yüzden hemen hemen gittiğim her kasabanın bakir bir atmosferi vardı ve bu da keşif yolculuğuna ayrı bir heyecan kattı. İkincisi de insanlarının sıcaklığı. Laos’da insanlar hiç de refah içinde yaşamıyor olmalarına rağmen daima güler yüzlü ve yardımseverler ve ortam oldukça huzurlu.

otostop traktör laos
Thakhek’ten Kong Lor mağarasına traktörle giderken:), Laos
traktörde laos
Karpuz, hindistan cevizi, biraz saman ve ben:)

Politik ilişkilerle ilgili olsa gerek Laos Asya’da bizden vize isteyen nadir ülkelerden biri. Aslında bu yüzden de biraz gönülsüzdüm çünkü kararım öncelikle vizesiz ülkeleri gezmek yönündeydi. Fakat yol boyunca tanıştığım gezginlerden duyduğum hikayeler ve internetten yaptığım vize araştırmaları sonucu neden olmasın dedim. Bu kararı verdiğimde Bangkok’daydım. O yüzden önce burada vize ile ilgili bilgi aldım ve öğrendim ki Bangkok’da bu süreç 10 günü bulabiliyormuş. Sonra öğrendim ki Tayland’ın hemen hemen hiç bilinmeyen Isaan bölgesindeki Khon Kaen şehrinde bu işlem 1 günde yapılabiliyormuş.

laos köylü
Yoda otostop çekerken bize yardım etmek isteyen bir Laos’lu teyze:)

Ani bir kararla trene atladım ve 11 saat sürecek yolculuk için Khon Kaen’in yolunu tuttum. Khon Kaen’e giderken nasıl kaybolduğumu ve gecenin yarısı yolda kaldığımı Tayland yazılarımda sonra anlatacağım:) Ama kısaca söyleyebilirim ki turistik şehirleri gezerken yaşadığınız deneyimle ücra yerler arasında dağlar kadar fark varmış. Burada söylenildiği gibi 1 günde vize işini hallettikten sonra ( 2 aylık vize aldım) otobüsle Laos’un yolunu tuttum.

laap laos
Meşhur Laap yemeği, Laos

Yol boyunca bir çok yer gezdim, kimisinde uzun kaldım kimisinde sadece bir gece. Rotadan seçtiğim öne çıkanları paylaşacağım;

Viantiane:

Tayland sınırını geçtikten sonra ilk durağım Laos’un başkenti Viantiane’di. Gezi boyunca genel olarak büyük şehirlerde çok uzun vakit geçirmeyi tercih etmedim çünkü Asya’daki küçük yerler kadar otantik bulmuyorum ama Viantiane’in beklediğimden çok daha güzel bir şehir olduğunu söyleyebilirim.

Karakteristik kafeleri, uygun fiyatlı spa merkezleri ve nehir boyunca kurulan pazarlarıyla oldukça renkli bir ortamı var. 1820’lerde Tayland ordusu tarafından neredeyse tamamı yok edilen şehri Fransız kolonistler tekrar inşaa etmiş. Özetle en azından bir ya da iki gün zaman ayırmaya değer.

gece pazarı viantiane
Gece Pazarı, Viantiane

Viantiane’de tabi ki yapılacak, görülecek çok fazla şey var. Özellikle gece pazarları (her ne kadar Tayland’dan sonra biraz hayal kırıklığı olsa da), Mekong üzerinde gün batışı ve 200 Buddha heykeline ev sahipliği yapan Xieng Khuan Buddha Parkı görmeye değer.

Vang Vieng:

Vang Vieng bir sırt çantalılar şehri diyebilirim. Bu bazen bir avantaj bazen de dezavantaj oluyor gezerken. Örneğin her gittiğiniz yerde batılılarla karşılaşmak ve konuşmak bulunduğunuz yerin kültürüyle kaynaşmayı zorlaştırabiliyor, öte yandan sizin gibi gezginlerle fikir alışverişi yapabiliyor, yol arkadaşı olabiliyorsunuz çünkü Asya’da yerlilerle iletişimde halen dil bariyeri var, özellikle şehirlerin dışına çıktığınızda.

vang vieng manzara
Nam Song Garden Cafe/Bar, Vang Vieng
Pha Ngeun Zirvesi laos
Pha Ngeun Zirvesi, Vang Vieng

Vang Vieng’de en popüler aktiviteler Mekong nehrinde tubing yapmak (halka yastıklı su yatağıyla nehirde oradan oraya salınmak:), yakınlardaki mağaraları gezmek ve Blue Lagoon (bir krater gölü) ama ben Pha Ngeun ve Pha Poak tepelerine tırmanıp şehre bakmayı ve kaya tırmanışını tercih ettim.

kaya tırmanışı laos
Laos
pha poak vang vieng
Pha Poak Zirvesi, Vang Vieng

Bu mağaraların hiçbirini görmedim demek değil. Elephant Cave, Water Cave ve Snail Cave gibi birbirine yakın mağaralara motorsikletle gittik ama çok etkilendiğimi söyleyemeyeceğim. Eğer Laos’ta bir mağara gezilecekse o kesinlikle ihtişamlı Konglor olmalı.

Vang Vieng’de Chaleun isminde bir pansiyonda kaldım ve kendi evimde gibi rahat ettim diyebilirim; tabi siz beni baz almayın, benim için kafamı koyduğum her yer ev:) Ama özellikle yemekleri çok lezzetliydi ve oldukça ucuzdu.

elephant cave vang vieng
Fil Mağarası (Elephant Cave), Vang Vieng
mağara vang vieng
Vang Vieng

Luang Prabang:

Altın sarısı tapınakları, kolonyal mimarisi, frangipani çiçeği kokan sokaklarıyla Luang Prabang eski Indochina bölgesine zamanda yolculuk yapmak gibi. Laos’un kuzey dağlarının arasında bulunan, Nam Khan ve Mekong nehirlerinin oya gibi işlediği Luang Prabang Fransız, Çin ve Vietnam izleri taşıyor ve yakın zamanda UNESCO tarafından Asya’nın en iyi korunmuş şehir seçildi.

luang prabang köprü
Luang Prabang

Benim ise Luang Prabang’la ilgili hislerim biraz karışıktı çünkü mimarisine hayran kalmakla birlikte kendimi Asya değil Avrupa’da hissettim; bunda çok turistik olmasının ve avrupai cafe/dükkanların etkisi büyüktü. Bir de tabi otelim nehrin diğer tarafında olduğu için her gün geçtiğim ve para ödediğim köprüyü unutmayalım. Ben ona Deli Dumrul Köprüsü demek istiyorum:)

luang prabang gün batımı
Luang Prabang

Luang Prabang’da kaçırılmaması gerekenler Kuang Si Şelalesi, Phou Si Tepesi, Wat Xieng Golden City Tapınağı ve gece pazarı. Tabi hemen her Asya şehrindeki gibi burada da bol bol spa olduğunu ve masaj yaptırmanın oldukça popüler olduğunu da eklemeliyim. Benim en keyif aldığım yine Mekong nehrinin üzerindeki eşsiz güzellikteki gün batımı manzaralarıydı.

phou si manzara laos
Phou Si tepesinden manzara, Luang Prabang
Phou Si luang prabang
Phou Si, Luang Prabang

Nong Khiaw ve Muang Ngoy:

Halen kuzeydeyiz ve gelelim kalbimi bıraktığım Nong Khiaw’a. Nong Khiaw Ou nehrinin eteklerinde dağların arasında kurulmuş şirin mi şirin bir kasaba. Henüz çok keşfedilmemiş ama bunun yakın zamanda değişeceğini hissedebiliyorsunuz çünkü bu ücra kasabada bile bir çok hostel kurulmaya başlanmıştı ben oradayken.

Nong Khiaw’da sadece iki büyük otel var, sık sık elektrik kesiliyor, wifi adeta yok gibi, geceleri dondurucu bir soğuk var gündüzleri alev alev yanıyor, sıcak bir duş mu? tabiki yok öyle bir şey; ama sabahın ilk ışıklarıyla nehrin kıyısına oturup sisli dağların eteklerini, nehirde kıvrılıp süzülen kayıkların sudaki yansımaların üzerinden akıp gidişini izlerken bunların hiçbirine ihtiyaç duymuyorsunuz. Wifi bile!:) Keşfedilip mahvedilmeden mutlaka gidilesi bir yer.

sunrise bungalov laos
Sunrise Bungalows, Laos

Ben nehrin kıyısındaki bungalow hostellerden biri olan Sunrise’da kaldım; nehir manzaralı bir terası vardı ve yemekleri oldukça lezzetliydi. Öte yandan geceleri çok soğuk olduğundan ve bungalovların duvarları aralıklı olduğundan iki battaniyeyle bile çok üşümüştüm. Bu yüzden kesinlikle hazırlıklı gidilmeli (polar, çorap, şort, güneş gözlüğü:P). Gündüzleri ise bungalovun minik balkonunda nehre bakarak hamak keyfi yapmak adeta terapi gibiydi, özellikle sabahın ilk ışıklarıyla.

Bir de eğer benim gibi el yapımı yerel ürünlere meraklıysanız aşağıdaki gibi ipek şal ve tekstil ürünleri satarak geçimini sağlayan küçük aile işletmeleri var köyde.

Muang Ngoi ise Nong Khiaw’dan yaklaşık 1 saat uzaklıkta ve sadece nehir üzerinden botla gidilebilen başka bir köy. Bilet fiyatı 3 dolar. Nong Khiaw’dan biraz daha küçük ama en az onun kadar büyüleyici. Gitmişken mutlaka Phanoi mağarasına ve yukarısındaki manzaralı zirveye uğrayın. Zorlu ve dik bir yürüyüş ama değer.

Botla köye giderken yol üzerindeki köylerdeki evlerine adeta suya atlayıp tırmanarak giden minik öğrencileri görmek herşeyin diğer yüzünün yani bu coğrafyadaki insanların yaşadığı türlü zorlukların sadece küçük bir kısmıydı..

Buraya gelmişken bir gece konaklamanızı tavsiye ederim. Ben iskelenin hemen yanıbaşındaki Saylom’da kaldım-en azından kısa bir süre:) Sırt çantam odada kemirgenler tarafından parçalanmış olsa da nehir manzarası güzeldi. Eğer yer bulabilirseniz Ning Ning diye de beton küçük bungalovlarda konaklayabileceğiniz bir hostel var; en azından börtü böcek ve kemirgenlere karşı daha korunaklı.

muang ngoi laos
Muang Ngoi, Laos
muang ngoi sabah ayini
Sabah ayini, Muang Ngoi

Sabahları erken kalkabilirseniz Budist rahiplerin köylülerden yiyecek ve ikramlar topladığı bir sabah ritüeli yapılıyor; en unutamadığım deneyimlerden biriydi.

Kong Lor Köyü ve Mağarası:

Kong Lor mağarasıyla ünlü küçük bir köy. Hatta o kadar el değmemiş bir yer ki gelirken yanınızda yeterli para getirdiğinize emin olun çünkü yakınlarında atm bulunmuyor.

kong lor mağarası
Kong Lor Mağarası, Kong Lor

Güneydoğu Asya’nın jeolojik harikalarından 7.5 km uzunlğundaki Kong Lor dünyadaki en büyük nehir-mağara sistemlerinden biri. Mağarayı gezmek için köyün içinden bir bot kiralamanız gerekiyor ve fiyatı kişi başı yaklaşık 6 dolar.

kong lor laos
Kong Lor, Laos

Bot zaman zaman mağaranın içindeki kumlarda duruyor ve el fenerleriyle yürüyerek gezebiliyorsunuz. Hatta bir kısmı ışıklarla aydınlatılmış, bu da mağaraya daha mistik bir hava katıyor. Yerliler bu sistemi aynı zamanda yakın köyler arasında ticaret için de kullanıyorlar.

Evet mağara büyüleyiciydi ama hiyenin asıl kısmı buraya varışım değil yolculuğumdu. Yolda tanıştığım fransız Claire ve ben Thakhek’den bu mağaranın olduğu köye bir kamyonetin arkasında geldik; oldukça rahatsız bir yolculuktu. Madem rahatsız bir yolculuk olacak dönerken bari para ödemeyelim dedik ve otostop çektik. Motorsikletle başladık (evet üç kişi motorsikletle..) ve traktör, araba, tır ( hatta 2 tır) olarak devam etti. İnsanın aklına güvenli mi sorusu geliyor; cevap evet hem de oldukça. Yol boyunca bize yardım eden bir çok yerliyle tanıştık ve bizi güvenle gideceğimiz yerlere ulaştırdılar hatta beslediler:)

Yukarıdaki resimlerde gördüyseniz; meyve satan bir anne ve oğulun traktörüne bindik. Birbirimizin dilinden tek kelime anlamasak da birbirini anlamak mümkünmüş çünkü sevginin ve iyi insan olmanın tek bir dili tek bir yolu varmış..Laos’lu teyze bize meyve ikram edip bizden tek bir kuruş kabul etmedi; üstelik geçimini yol üzerinde bu meyveleri satarak sağlıyorlardı.

Thakhek ve Pakse:

Yanyana yazdığıma bakmayın, Takhek ve Pakse aslında Laos’un apayrı yerlerinde iki şehir. Fakat ikisinde de yapılacak çok fazla birşey yok. Bu şehirler genelde motorsikletle “loop” yapmak isteyenlerin bir iki gecelik durakları.

thakhek loop harita
Thakhek Loop Haritası

Yani özetle Thakhek ve Pakse (Bolaven Loop) adında iki dairesel rota var. Ben sadece Thakhek loop’unu yarılayabildim. Saçlarını uçuran rüzgar, kulağındaki müzik, ardı ardına geçtiğin pirinç tarlaları, yanından koşuşturarak geçip neşeyle el sallayan köy çocukları, kornayla selam veren eski kamyonlar (çünkü malum bu rotalar pek turistik değil); hem sessizlik hem uğultu, hem heyecan hem huzur; tarif edemeyeceğim bir özgürlük ve mutluluk hissi.

Pakse motorsiklet rotasıyla ilgili bilgi için de buraya bakabilirsiniz.

motorsiklet laos
Laos
motorsikletle asya
Toz toprak içinde ama mutlu:)

Champasak-Wat Phou:

Kamboçya için Angkor tağınağı neyse Laos için de Wat Phou ( ya da Wat Phu) öyle denilebilir. 2001’de UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınan Wat Phou Angkor’a göre çok daha küçük olsa da tapınak kalıntıları, Shiva-lingam mabedi, timsah taşı ve kocaman ağaçlarıyla büyüleyici bir havası var buranın.

wat phou laos
Wat Phou Tapınağı, Laos

Bu bölgedeki ilk tapınaklar 5.yy’da yapılmış ama şu anda kalanlar 11 ve 12.yy’dan yani Angkor Wat’dan bile eskiler.

wat phou laos
Wat Phou, Laos

1000 Islands-Don Det:

Don Det adasını en iyi özetleyen fotoğraf aşağıdaki. Çünkü her ne kadar oldukça turistik olsa da Don Det’de tamamen bir sayfiye yeri havası hakim, adeta bir ağır çekim, bir citta-slow:)

sunset bungalow don det
Sunset Bungalows, Don Det

Don Det Mekong nehrinin ortasında baştan uca 7 km’lik bir yürüyüşle gezilebilen minicik bir ada. Bundan sadece on yıl öncesine kadar kimsenin gezi listesinde yokken Vang Vieng’in bir sırt çantalı gezgin patlaması yaşamasıyla ve 24 saat elektrik sağlanmasından sonra ziyaretçilerin bir kısmı buraya akmış ve sırt çantalıların yeni “Mekke”si olmuş. Burada bir iki geceliğine uğrayanlardan adanın büyüsüne kapılıp yerleşen expatlara kadar her tür ve her yaş grubundan ziyaretci var.

Adada öyle büyük oteller yok (henüz), bungalov ya da pansiyonlarda kalıyorsunuz. Ama zaten pek birşeye ihtiyacınız yok, belki arada hamak.

don det party
Peki ben kaçtım..Don Det
virgin island don det
Virgin Island, Don Det, Laos

Ada küçük olmasına rağmen oldukça hareketli; neredeyse her gün bir etkinlik bir eğlence var. Benim adayla ilgili en unutamadığım an sahilde ateş yakıp dans edilen bir etkinlikte gökyüzündeki yıldızları fark etmemdi. O kadar parlak ve netti ki şehirde görmek neredeyse imkansız. Bu da insana tam da “bir hiçliğin ortasında” olma hissi veriyor.

Adada yapmayı en sevdiğim şey hostellerden birinin terasında yastıklara uzanarak birşeyler içip nehri seyretmek ve adayı bisikletle turlamaktı. Özellikle Sunset Oi farklı yemek ve içecek seçenekleriyle ve rahat ortamıyla favorilerimden biriydi. Bir de bisiklet ya da tuktukla Don Khon adasına geçip Tad Somphamit ve Li Phi şelalelerini ziyaret edebilirsiniz.

Bir diğer gidilesi yer de Don Det’ten kayıkla (bot mu kayık mı ne desem bilemedim) ulaşılabilen Virgin Island denilen yer. Nehrin ortasında minicik bir plaj gibi adeta ve başka hiç birşey yok. Adalılar buraya eğlenmek ve yüzmek için geliyorlar. Biz de müzik ve içecek götürüp gün batımına kadar tadını çıkarmıştık.

virgin island don det
Virgin Island, Don Det

Sevgiyle kalın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »