bremen manzara
ALMANYA

Hamburg, Bremen ve Lübeck Gezi Rehberi

Her metropolün bir kaç yüzü, bir kaç farklı karakteri vardır; ama Almanya’nın ikinci en büyük şehri ve bir liman kenti olan Hamburg’da bu farklılıklar daha da keskin. Örneğin Berlin ne kadar gürültücü, hoyrat ve olduğu gibiyse; Münih ferah ve dağ esintisiyle doluysa; Hamburg’da bir şeyler hem sert, hem yumuşak hem tatlı tuzlu.

planten un blomen park hamburg
Planten un Blomen Park, Hamburg

Hem bir liman kenti açık saçıklığı; hem Hansa şehri eleganlığı; öte yandan adeta bir Venedik, üstelik Venedikten daha da fazla köprü var bu şehirde..

Aslında bu yazıyla birlikte Christmas pazarlarını da yazmak istedim çünkü kışın yapılan Avrupa seyahatleri ister istemez çeşit çeşit yiyecekler ve iç ısıtan içecekler sunan; kışın soğuğunu, havanın erkenden kararışını unutturan bu pazarların etrafında geçiyor. Bir sonraki yazımda diyerek devam edelim.

hamburg noel
Hamburg, Almanya
bremen almanya
Bremen, Almanya

Hamburg en uygun nasıl gezilir?

Benim otelim St. Pauli bölgesindeydi ve şehir merkezine yaklaşık 2km uzaklıklaydı fakat kış olmasına rahmen yürüyerek rahatlıkla her yere ulaştım. O yüzden eğer benim gibi en sevdiğiniz sporlardan biri yürüyüşse herhangi bir araca pek ihtiyacınız olmayacak.

Yürümek istemeyenler içinse en iyi seçenek Hamburg Card. Hamburg kartı ile U ve S hatları ( metro ve tren), otobüs, feribot dahil tüm şehir içi ulaşım araçlarını sınırsız kullanabiliyorsunuz ayrıca müze, restoran ve mağazalarda da indirimler sağlıyor. 1 günlük kartın fiyatı 10.50 Euro; üç günlük kart ise 25.50 Euro. Bu linkten daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir de eğer bir sanatseverseniz 25 Euro’ya Kunstmeile isimli bir kartla üç gün boyunca Hamburg’un en önemli müze ve galerilerini gezebiliyorsunuz.

Peki Hamburg’da öne çıkan şeyler neler ve nereleri görelim;

Mimari:

Her ne kadar 2. dünya savaşı sırasında ciddi oranda bombalanmış ve zarar görmüş olsa da şehirde hem eski hem de yeni bir çok göz alıcı yapı var.

Elbphilharmonie (Elbe Filarmonik Konser Salonu), neo-rönesans belediye binası( Rathaus), kanalların etrafındaki kırmızı tuğlalı yapılar, 1920’lerden kalma Chilehaus, Deichstrasse’deki 17-19.yy’dan fırlamış evler gibi daha sayamadığım ve mimariye ilgisi olanlar için seyirlik bir çok bina var bu şehirde.

rathaus hamburg
Rathaus (belediye binası), Hamburg

Özellikle 1897’den şehrin eski kısmının tam ortasında dikilen Rathaus yani belediye binası kesinlikle görülmeye değer. İsterseniz her gün 08:00-18:00 arasında halka açık turlara katılabiliyorsunuz içeriyi görmek için; bir de christmas’da ya da özel günlerde bu binanın önünde büyük pazarlar kuruluyor. Ben gittiğimde noel dekorlarıyla ışıl ışıldı ve insandan geçilmiyordu.

hamburg mimari
Hamburg, Almanya

Kanallar-Speicherstadt ve Hafencity:

Kanallar bölgesi Hafencity’de 1883-1927 arasında kurulan simetrik yapılarıyla ünlü Speicherstadt dünyadaki en büyük eski depo alanı ve buradaki binalar ahşap kazık ve tomrukların üzerine yapılmış. Binalar eski olmalarına rağmen oldukça bakımlı ve özellikle gece pencerelerden sızan ışıklarla birlikte etkileyici bir atmosfere sahip.

speicherstadt hamburg
Speicherstadt, Hamburg

Hava güzelse labirent gibi her köprüsünden geçip kanal manzarasını seyretmek ve fotoğraf çekmek çok keyifli olacaktır; ben dayanılmaz soğuğa rağmen büyük bir kısmını gezdim.

hafencity hamburg
Hafencity,Hamburg

Tavsiyem eğer zaten görecekseniz St. Michael Kilisesi’nden başlayıp sırasıyla en güzel kanal ve manzara noktaları olan Herrengrabenfleet, Nikolaifleet, Brooksfleet, Wasserschloss, Poggenmühle ve Chilehaus’u (mimarisiyle ünlü bir ofis binası) görmeniz.

Fischmarkt (Balık Pazarı):

Sadece Pazar günleri kurulan ve 07:00-10:30 arası açık olan bu pazar aslında sadece bir balık pazarı değil; meyve sebze, giysi ve yiyecek standlarıyla dolu.

balık pazarı hamburg
Fischmarkt ( Balık Pazarı), Hamburg

Pazar günü tüm supermarketler kapalı olduğu için yoğurt ve meyve alacak bir yer ararken kendimi bu pazarda buldum ve biraz da şaşırdım. Çünkü sabahın köründe böyle hareketli, beşiktaş pazarı gibi bir ortam beklemiyordum. Cıvıl cıvıl ve canlı müzik eşliğinde insanların alışveriş yaptığı; balık ekmek/deniz mahsulü yediği adeta bir pazar eğlencesine dönüşmüş bir “pazar yeri”.

balık ekmek fischmarkt hamburg
Fischmarkt, Hamburg

Sadece balık-ekmek denemek için bile tavsiye ederim, özellikle sosları çok lezzetli ve bildiğimiz balık ekmeği farklılaştırmış. Türk olduğumu duyunca ücretsiz verilen 2 limonumu ve 5 domatesimi de alıp kapanışa doğru istemeye istemeye otelin yolunu tuttum:)

Kunsthalle:

Burası Almanya’daki en büyük ve en önemli müzelerden biri. Müze üç binadan oluşuyor ve orta çağdan günümüze 700 asırlık eşsiz bir koleksiyon sunuyor. Aynı zamanda benim çok beğendiğim bir eser olan “The Wanderer Above the Sea of Fog” isminde Casper David Friedrich’in eserine de ev sahipliği yapıyor.

Giriş ücreti 14 Euro ( Hamburg card sahiplerine 11 Euro) ve Pazartesi hariç her gün 10:00-18:00 arası gezebilirsiniz.

St. Pauli ve Schanzenviertel:

Gelelim beş gün boyunca evim olan St. Pauli mahellesi ve Schanzenviertel’e. St. Pauli Reeperbahn’a açılan dar ve neon sokaklarıyla Hamburg’un belki de en bilinen, gece hayatıyla ünlü bölgelerinden biri ve gece kulübü, bar ve striptiz kulüpleriyle dolu.

st pauli hamburg
St. Pauli, Hamburg

Hatta bu yüzden bu bölgede otel tutarken önce tereddüt ettim, fakat olumlu yorumları okuduktan sonra burada kalmaya karar verdim. Gerçekten de umduğumdan çok daha güzel bir mahalleydi burası ve gece kulüplerinin olduğu sokağa uzak, sakin ve nezih bir bölgesindeydim bu büyük mahallenin.

sankt pauli christmas
St. Pauli, Hamburg

Hemen yanıbaşındaki komşu bölge Schanzenviertel ise bir zamanlar sadece çılgın sanatçılar, punklar ve öğrencilerle doluymuş ve kültür-sanat etkinlikleriyle bilinen bir bölgeymiş. Son yıllarda ise büyük bir dönüşüme uğramış ve bu etkinliklerin yanısıra genç Hamburgluların alışveriş ve birşeyler yemek-içmek için uğradığı popüler bir mahalle olmuş. Hamburg’da gördüğüm en karakteristik kafeler ve iyi kahve yapan yerler bu bölgedeydi.

Günübirlik Geziler:

Hamburg’un yakınındaki en güzel ve gidilesi şehirler Bremen, Lübeck ve Lüneburg. Ben zamanım kısıtlı olduğu için daha görülmeye değer olduğunu düşündüğüm Bremen ve Lübeck’i seçtim.

bremen mızıkacıları heykel
Bremen Mızıkacıları, Bremen

Bremen Hamburg’dan trenle sadece 1 saat uzaklıkta masal gibi bir şehir. En çok da “Bremen Mızıkacıları”, eşsiz güzellikteki ekspresyonist meydanı ve futbol takımıyla biliniyor. Hamburg’dan gidiş dönüş tren bileti bir kişi için 29 Euro ve seferler neredeyse saatte bir gibi bir sıklıkta.

noel pazarı bremen
Bremen, Almanya
bremen almanya
Bremen, Almanya

Lübeck ise Hamburg’dan yaklaşık 50 dk uzaklıkta; Bremen’den biraz daha küçük ama aynı derecede güzel, şirin bir şehir. Özellikle şehrin girişindeki Holstentor kapısı oldukça görkemli. Hamburg’dan gidiş dönüş tren bileti bir kişi için yine aynı şekilde 29 Euro.

christmas pazarı lübeck
Christmas Market, Lübeck
holstentor kapısı lübesck
Holstentor Kapısı, Lübeck

Bremen ve Lübeck’ten sonraki yazılarımda daha ayrıntılı bahsedeceğim.

salzspaicher lübeck
Salzspaicher, Lübeck

Bonus Öneri:

Hamburg’da Wexstrasse 31’de Zum Spatzle isimli minicik ama oldukça lezzetli Alman spesiyalleri-özellikle Swabia bölgesinden ( güney-batı Almanya’da bir bölge)- sunan bir restoran.

Sahibi de oldukça güler yüzlü ve özenli. Kesinlikle tavsiye ederim. Ben pestolu Spatzle (bir tür yumurtalı Alman makarnası denebilir) denedim ve çok başarılıydı.

zum spatzle hamburg
Zum Spatzle, Hamburg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »