buenavista kolombiya
KOLOMBİYA

Buenavista’dan Bildiriyorum

Güney Asya’da beş, Güney Amerika’da bir ay olmak üzere acısıyla, tatlısıyla, bitmeyen heyecanıyla tek başına sekiz ülke ve toplamda altı muhteşem ayı geride bıraktım. Arkadaşlarımdan, ailemden, kimi zaman sosyal medyada tanımadığım insanlardan çok güzel ve motive edici mesajlar alıyorum. Helal olsun diyenler var, çok cesur bulanlar var, inanılmaz mutlu oluyorum; ki benden çok daha cesur gezgin kadınlarımız var; bisikletle gezen, çadırda uyuyan, senelerdir göçebe yaşayan nice güçlü Türk kadını ve blogger. Bunun yanısıra da neden dönmüyorsun, bir sorun mu var, neden kendin geziyorsun gibi yorumlar geliyor. Nedense erkekler tek başına gezdiklerinde maceraperest, kadınlar gezince illa bir sorunu olması gerekiyor algısı var. 

Yol boyunca farklı ülkelerden onlarca insan tanıdım. Özellikle Avrupa’da üniversiteden sonra “gap year” adı altında bir sene dünyayı dolaşmak çok yaygın ama yalnız gezen kadın fikri çoğu ülkede halen bir tabu. Hemcinslerim adına çok üzücü çünkü bir insanın hayalini gerçekleştirmesine engel olabilecek ne olabilir hayatta eğer imkan ve zaman varsa. Hepimiz oncelikle bireyiz, yalnız doğduk ve tek bir hayatımız var. Kimisi eş, kimisi çocuk, kimisi çok daha fazla para sahibi olmayı hayal eder ya da büyük şehirlerde refah içinde ve risk almadan yaşamaktan haz duyar, buna da sorgusuz sualsiz saygı duyuyorum. Benim de hayalim çingene gibi yerlerde de yatsam, iki  t-shirt bir şortla dünyayı karış karış dolaşmaktı ve bunun için üniversite, iki yüksek lisans, kariyer derken 35 yıl bekledim, bir süreliğine de sadece mutlu ve özgür bir insan olmak istedim. Yeni ülkeler, şehirler keşfetmek, kültürler tanımak bana hiçbir okulda öğrenemeyeceğim kadar çok şey öğretti. Bunlardan en önemlisi de insanın aslında ne kadar az şeye gerçekten ihtiyacı olduğu. Gezinin başında yanıma aldığım çoğu şeyi şehir alışkanlıklarımla birlikte sonsuzluğa uğurladım. Hatta bir ara uçuşlarda çantalarımdan biri halen kaybolmamış diye üzülüyordum. Evini uzun süre sırtında taşımanın garip psikolojisi. Az eşya çok özgürlük demek. İhtiyacın olanı da atmak, yenisini almak yerine tamir etmeyi, bağrına basmayı öğreniyorsun. Kuş cıvıltılarıyla yemyeşil bir doğaya uyandığında zaten stres, hırs, rekabet, alışveriş tutkusu gibi olgular anlamını kaybediyor. Konu sadece manzara da değil, sıcacık insanlardan bulaşan güler yüz, yaşama sevinci ve hoş sohbet.

Kadının kadına zulmü diye de bir gerçek var özellikle ülkemizde. Birbirimize köstek değil destek olmalı, bizi mutlu eden her ne ise bunun için birbirimize destek olmalıyız. Kimseyi kariyerini seçti diye, anne diye değil diye, evli diye, yalnız diye, daha özgür ruhlu diye eleştirip sınıflandıramayız. Kafalardaki normlara uymadığım için üzgünüm demek isterdim ama aksine mutluyum.

Bir süredir demir attığım Buenavista 5400 nüfuslu ve merkezi tek bir sokaktan oluşan Kolombiya’nın kahve bölgesinin penceresi olarak anılan huzurlu, neşeli insanlarla dolu, pek de turistik olmayan küçük bir kasaba. İki günde herşeyi görebilirsiniz. Yakınlarda bir şelale ve yerli Kolombiyalıların yaşadığı bir köy var, bunun yanısıra paragliding yapabiliyorsunuz. Ben de iki günlüğüne gelip bir hafta kaldım. Sonrasında doğuya doğru yola devam. Kolombiya genel algının aksine oldukça güvenli ve karlı dağlardan, tropik ormanlardan plajlara biyolojik, iklimsel ve kültürel çeşitliliği inanılmaz. Bizi de dizilerimizden tanıyorlar ve her ülke insanına olduğu gibi kucak açıyorlar. Sevgiyle kalın ve hayallerinizin peşinden koşun, hiçbir zaman geç değil.

Sevgiyle kalın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »